Skip to content Skip to footer
Yakıt Filtresi Yakıt Tüketimini Etkiler Mi?

Yakıt Filtresi Yakıt Tüketimini Etkiler Mi?

Yakıt filtresi, araçların kullandığı yakıtın temiz kalmasını sağlar. Toz, kir ve yabancı cisimler, yakıtı kirleterek motorun kirlenmesine neden olur. Bunun yanında, filtrasyon sistemleri bu döngüyü engeller ya da en aza indirir. Türkiye’deki filtre üreticileri, kaliteli sistemler kullanıldığında partiküllerin tamamen uzaklaştırılabildiğini belirtir. Peki, yakıt filtresi yakıt tüketimini etkiler mi? Basit ve hızlı bir yanıt: Evet!

Yakıt filtreleri aracın markasına ve modeline göre üretildiği için süzme işlemini profesyonel şekilde gerçekleştirir, partiküllerin yakıtla buluşmasını önler. Rutin olan bu işlemin avantajları şöyledir;

  • Motor daha güçlü performans gösterir.
  • Yakıt akışı temiz ve verimli hale gelir.
  • Daha az yakıt harcanır.
  • Motor daha az yorulur, kullanım ömrü uzar.
  • Aracın sürüş konforu artar.
Yakıt Filtresinin Yakıt Tüketimine Etkisi

En önemlisi, filtre üreticileri partiküllerin kusursuz biçimde süzülmesine dikkat eder. Çünkü filtredeki zafiyet motor performansını olumsuz etkiler ve daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Bu nedenle, motordaki güç kaybı yakıt tüketimini artırır. Ayrıca, yabancı madde ve pisliklerin yakıttan devamlı olarak uzaklaştırılması şarttır.

Bunun yanında, yabancı maddeler yakıt filtresinde tıkanıklık oluşturur. Motor çalıştırıldığında, sıvı formdaki yakıttan motora doğru partikül akışının olması istenmez. Bu nedenle, bu akışı kontrol etmek için araç modeline uygun kaliteli yakıt filtresi kullanılması gerekir. Eğer filtre temiz olduğunda, motor çalıştığında temiz ve verimli akış sağlanır, motor sağlığı korunur.

Yakıt Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?
Yakıt Filtresi Yakıt Tüketimini Etkiler Mi?

Otomotiv filtre üreticileri, filtrelerin yoğun kullanıma ve kullanım süresine bağlı olarak tıkanabileceğini belirtir. Çünkü filtrede biriken maddeler, tıkanıklık yaratarak motor-yakıt akışı rutininin bozulmasına neden olur. Eğer yakıt filtresi tıkanırsa, motora giden yakıt zorlu bir yolculuk gerçekleştirir ve motora zarar vermeye başlar. Özetle; eğer filtre tıkanırsa motor yakıtsız kalır ve daha fazla güç performansı için zorlanır. Bu nedenle, hem motor sağlığı hem de yakıt tasarrufu için yakıt filtresi değişim zamanı takip edilmeli, kaliteli filtre tercih edilmeli ve gerekli bakımlar yapılmalıdır.

ASAŞ Filtrasyon