Skip to content Skip to footer
Yakıt Filtresi Değişimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yakıt Filtresi Değişimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yakıt filtresi, yakıtı toz ve kirden arındırır ve motorun temiz kalmasını sağlar. Motor sağlığını ve ömrünü doğrudan etkilediği için filtrasyon sisteminin randımanlı çalışması önemlidir. İyi bir performans isteniyorsa düzenli kontrol şarttır. Peki, bu kontrolün sadece motorla ya da yağ ile sınırlı olmadığını biliyor musunuz? Araç bakımında yakıt filtresi de düzenli olarak bakıma alınmalıdır. Filtrelerdeki tıkanıklık ya da bir tahribat, araç performansını düşürdüğü gibi ciddi hasarlara da zemin hazırlayabilir. Peki, yakıt filtresi nasıl değiştirilir.

Yakıt Filtresi Değişimi: Ne zaman filtre değişilmeli?

Türkiye filtre üreticileri ve otomobil ustaları filtre değişimi konusunda ortak görüşlere sahip. Otomobil kullanıcılarına önerilerde bulunan uzmanlar, basit işaretlerin gözlenmesi gerektiğini belirtmektedir. İşte detaylar;

  • Yakıt tüketimi fark edilir oranda arttııysa,
  • Motordan ses geliyorsa,
  • Motor çalıştırmak istendiğinde zorlanıyorsa,
  • Araç sıklıkla istop ediyorsa,
  • Araç kalkışta zorlanıyorsa,
  • Sürüş konforunun azaldığı hissediliyorsa yakıt filtresi değişim zamanı gelmiş demektir.

Bu belirtiler, yakıt filtresi değişim zamanının geldiğini gösterir. Otomotiv filtre üreticileri, filtre değişiminin temel adımlara dikkat edildiği sürece araç sahipleri tarafından dahi yapılabileceğini belirtir. Ancak, kişinin bu konuda bir becerisi yoksa risk alınmaması önerilir. Filtre değişimi basit olsa da, değişim esnasında yanlış yapılan işlemler araca zarar verebilir. Bu nedenle, yakıt filtresi değişimi gerektiğinde bir servise ya da araç tamircisine gitmeniz önerilir.

KM Bazında Yakıt Filtresi Değişimi

Yakıt filtresi değişimiyle ilgili ezber bir bilgi bulunmaz. Çünkü her araç markası ve modelinde filtrelerin kullanım ömrü değişiklik gösterir. “Kaç km’de bir yakıt filtresi değiştirilmelidir?” sorusunun yanıtı bu nedenle her seferinde farklıdır. Filtre üreticileri araç modellerine göre çalışır ve birçok filtre çeşidine imza atar. Aracınızın filtre sisteminin ne durumda olduğunu görmek için arıza işaretini beklemeden, servisinizde ya da güvendiğiniz bir oto tamircisinde gerekli kontrollerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Yakıt Filtresi Değişimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yakıt filtresi değişimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar arasında en önemlisi, aracınızın marka ve modeline uygun filtreyi seçmektir. Bunun yanında, filtre değişimi sırasında temiz bir çalışma ortamı oluşturmak da önemlidir. Çünkü kirli bir ortamda yapılan değişim, yeni filtrenin de kısa sürede tıkanmasına neden olabilir.

ASAŞ Filtrasyon